Kolik stojí spravedlnost? Skrytá cena soudního sporu v Česku

Spravedlnost není zadarmo. Když se člověk rozhodne domáhat svého práva soudní cestou, musí počítat s různými náklady. Nejde jen o soudní poplatky, ale také o možnou povinnost hradit náklady protistrany, náklady na advokáta, znalce nebo cestovné. Cena spravedlnosti se různí podle typu řízení.

Civilní řízení sporné

Typicky např. spory o dluhy, vymáhání náhrady škody, ochranu osobnosti apod. Zde platí pravidlo: kdo prohraje, platí náklady řízení (tzv. „princip úspěchu ve věci“). To zahrnuje nejen soudní poplatek, ale i odměnu za právní zastoupení druhé strany, znalecké posudky, cestovné atd.

Civilní řízení nesporné

Typicky např. dědická řízení, zápisy do rejstříků, některé opatrovnické věci. V těchto případech se obvykle nehraje o náklady řízení – každý si platí své náklady sám a často se žádné náklady ani nepřiznávají. Zpravidla tak nehrozí, že by člověk musel hradit výdaje druhé strany.

Trestní řízení

Každý si hradí svého obhájce, pokud nejde o případ, kdy je obhajoba povinná a obhájce je přidělen ex officio. V případě odsouzení pak může být obviněný povinen nahradit státu náklady trestního řízení.

Pokud jde o náhradu škody poškozenému, pak je výrok o náhradě součástí rozsudku a pokud je obviněný odsouzen, zpravidla je mu uloženo poškozeného odškodnit. Pokud tak neučiní dobrovolně, lze to vymáhat v občanskoprávním řízení.

Správní soudnictví

Při žalobě proti rozhodnutí správního orgánu (např. rozhodnutí úřadu, který uložil pokutu) se uplatňuje obdobné pravidlo jako v civilním řízení: prohrávající strana hradí náklady řízení. Nicméně správní orgány bývají v těchto sporech zřídka zastoupeny advokáty, a tak výše nákladů není tak vysoká. Často se jedná jen o paušální částky za cestovné či administrativní náklady.

Řízení u Ústavního soudu

Podání ústavní stížnosti není zatíženo soudním poplatkem a nehrozí zde ani povinnost hradit náklady protistrany – soudíte se totiž se státem, nikoli s jinou osobou. Nicméně řízení před Ústavním soudem má svá specifika.

Stěžovatel musí být zastoupen advokátem a musí jít o zásah do ústavně zaručených práv. To znamená, že i když neplatíte státu, je třeba počítat s náklady na kvalitní právní zastoupení, protože napsat ústavní stížnost rozhodně není rutinní advokátní práce.


Závěr a nabídka právní pomoci

Celkově platí, že hledání spravedlnosti a rozhodnutí jít k soudu má svá rizika a mělo by být zváženo nejen z hlediska právního, ale i finančního. Nejde jen o to, kdo má pravdu, ale také o to, jestli jste ochotni nést finanční riziko neúspěchu. Proto je vhodné vyhodnotit, zda má smysl se vůbec soudit, proto jsme pro vás připravili tuto online nabídku právní pomoci. Při souzení není zaručeno, že spor vyhrajete, proto se někdy interpretuje souzení tak, že k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek.