Platební rozkaz (v advokátním a soudním slangu „plaťák“) je rozhodnutí soudu, kterým soud ukládá žalovanému (na základě podané žaloby) povinnost zaplatit žalobci peněžitou částku.
Platební rozkaz je právní nástroj, který slouží k rychlému a méně nákladnému vymáhání pohledávek. Využívá se především v občanskoprávních a obchodních sporech, kde je dlužná částka jednoznačná a nesporná. Tento institut umožňuje věřiteli získat exekuční titul bez zdlouhavého soudního řízení.
Co je platební rozkaz?
Je to speciální rozhodnutí soudu, kterým se dlužníkovi ukládá povinnost zaplatit věřiteli určitou peněžní částku ve lhůtě 15 dnů od jeho doručení. Pokud dlužník částku neuhradí a nepodá odpor, platební rozkaz nabývá právní moci a stává se vykonatelným stejně jako klasický rozsudek.
Výhodou tohoto institutu je, že soud rozhoduje pouze na základě návrhu věřitele, tedy bez nařízení soudního jednání a bez důkazního řízení. To zrychluje celý proces a snižuje náklady obou stran.
Kde se plaťák používá?
Plaťák se využívá především v případech, kdy věřitel jednoznačně doloží existenci pohledávky. Nejčastější situace zahrnují:
- Nezaplacené faktury – např. v obchodních vztazích mezi firmami
- Dluhy z půjček – pokud dlužník nesplácí dohodnuté splátky
- Nájemní pohledávky – neuhrazené nájmy či služby spojené s užíváním bytu
- Jiné smluvní závazky – kde je jasně stanovena dlužná částka
Podmínky pro vydání
Soud může vydat plaťák, pokud:
- Nárok je peněžitý – nelze jej použít na jiné typy žalob.
- Není pochyb o existenci dluhu – věřitel musí předložit jasné důkazy (smlouva, faktura, výpisy z účtu apod.).
- Dlužník má známou adresu – platební rozkaz nelze vydat proti neznámému nebo nezvěstnému dlužníkovi.
- Nejde o výjimky z tohoto řízení – nelze jej využít např. ve věcech výživného nebo některých pracovněprávních sporech.
Možnosti obrany
Dlužník má možnost podat proti platebnímu rozkazu odpor, a to do 15 dnů od doručení. Podáním odporu se platební rozkaz ruší a soud pokračuje v řízení standardní cestou, tedy s nařízením jednání a možností dokazování.
Pokud dlužník odpor nepodá včas, platební rozkaz nabývá právní moci a věřitel může přistoupit k exekuci.
Platební rozkaz ve směnečném řízení
Při žalobách ze směnek a šeků soud vydává tzv. směnečný platební rozkaz, který se rovněž doručuje do vlastních rukou žalovaného. Ještě do roku 2014 bylo možné náhradní doručení, tedy doručení tzv. fikcí.
To však od roku 2015 neplatí a i směnečný platební rozkaz je třeba doručit do vlastních rukou žalovaného. Proti směnečnému platebnímu rozkazu je možné podat námitky, které je třeba podat do 15 dnů od doručení směnečného platebního rozkazu.
Při směnečném plaťáku je vlastně obrácené důkazní břemeno, neboť žalobce prokazuje pouze to, že má směnku, že byla k předložení k placení a nebyla zaplacena, zbytek je na žalovaném. Poněkud je to svízelné při námitce nepodpisu směnky, což justice dlouho řešila, jak to vlastně je.
Převažující praxe je, že negativní tvrzení (nepodpis směnky) se nedokazuje, takže podpis směnky dokazuje, kdo tvrdí opak, tedy žalobce. V praxi to znamená, že žalobce musí navrhnout vypracování znaleckého posudku.
Nabídka právní pomoci
Naše advokátní kancelář má bohaté zkušenosti se žalobami na peněžité plnění, při kterých se soudu navrhuje, aby vydal plaťák nebo směnečný platební rozkaz.
Pro případnou právní konzultaci, zda m smysl se soudit s ohledem na důkazy (listiny), které máte k dispozici, využijte naší on-line konzultace.