Rozvod manželství

Rozvod manželství je právní proces, kterým dochází k zániku manželského svazku na základě rozhodnutí soudu. Jde o nejčastější způsob ukončení manželství, pokud už společný život manželů není možný. Rozvod je v České republice upraven v občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) a je podmíněn splněním určitých požadavků.

Jedná se o situaci pro manžele často emocionálně i právně náročný proces, který zahrnuje nejen samotné ukončení manželství, ale často i úpravu poměrů k dětem, rozdělení majetku a výživného.

Typy rozvodů

V českém právu existují dvě základní formy rozvodunesporný (rozvod dohodou) a sporný (rozvod se zjišťováním příčin rozpadu manželství).

Nesporný rozvod (dohodou)

Tento typ rozvodu je možný, pokud se oba manželé dohodnou na ukončení manželství a splní určité podmínky. Soud se nezabývá příčinami rozpadu manželství a pouze ověřuje, zda jsou splněny požadavky na rozvod. Podmínky pro nesporný rozvod jsou:

  • Manželství musí trvat alespoň jeden rok.
  • Manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí ve společné domácnosti.
  • Oba manželé podají společný návrh na rozvod.
  • Musí být uzavřena dohoda o úpravě poměrů k nezletilým dětem (schválená soudem).
  • Musí být vyřešeno rozdělení společného jmění manželů a vzájemné majetkové vypořádání.

Tento proces je rychlejší, levnější a méně konfliktní, protože soud pouze formálně rozhodne o rozvodu.

Sporný rozvod

Pokud se manželé nedohodnou na rozvodu nebo na majetkovém vypořádání, probíhá sporný rozvod, kdy soud zjišťuje příčiny rozvratu manželství.
Podmínky sporného rozvodu:

  • Musí být prokázáno, že manželství je hluboce a trvale rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení.
  • Jeden z manželů podá jednostranný návrh na rozvod.
  • Soud přezkoumá důkazy o rozpadu vztahu, například svědecké výpovědi nebo písemné důkazy.

Sporný rozvod je často časově i finančně náročnější, zejména pokud se manželé přou o děti, majetek nebo výživné.

Nabídka právní pomoci

Rozvod je právní proces, který může proběhnout rychle a dohodou, nebo naopak zdlouhavě a konfliktně. Pokud se manželé dokážou domluvit, je pro ně nesporný rozvod nejlepší cestou, zatímco sporný rozvod je vhodný, pokud není možné dosáhnout dohody. V obou případech je dobré zvážit právní pomoc advokáta, který může usnadnit celý proces a zajistit spravedlivé řešení.

Naše on-line nabídky pro rozvodové řízení jsou zde.

Rozvody manželství jsou v advokátní kanceláři takřka na denním pořádku. V praxi se vyskytují dva typy rozvodů, tzv. rozvody sporné a nesporné. U nesporných rozvodů vše probíhá jakousi zrychlenou elegantní formou, neboť předpokladem nesporného rozvodu je, že jsou manželé schopni se shodnout na výchově dětí po rozvodu, na rozvodu samotném a na vypořádání majetku nabytého za manželství.

Poněkud komplikovanější je situace u sporných rozvodů, což bývá tehdy, když se jeden z manželů rozvádět nechce. V takovém případě soud zkoumá příčiny rozvratu, což může a také bývá poněkud nechutné. Soud totiž může manželství rozvést pouze tehdy, pokud se prokáže, že je manželství tak hluboce a trvale rozvráceno, že nelze očekávat obnovení manželského soužití.

U každého rozvodu, ať sporného nebo nesporného, je však třeba vyřešit vztahy k nezletilým dětem. Před vlastním rozvodovým soudem, probíhá soudní řízení o svěření dětí do výchovy někomu z rodičů a stanovuje se výživné. Pokud jsou rodiče tolerantní, lze dosáhnout i svěření do střídavé péče, což znamená, že se rodiče při výchově nezletilých dětí střídají.

Po rozvodu je rovněž nutné vypořádat majetek, který byl součástí společného jmění manželů nabytého za trvání manželství. Tento majetek se vypořádává buď dohodu, a pokud nelze dohody dosáhnout, vypořádává ho na návrh některého z rozvedených manželů soud obdobně jako se vypořádává spoluvlastnictví. Soudy o vypořádání společného jmění manželů se však značně vlečou, proto je vždy vhodnější se dohodnout i za cenu nějakých ústupků.