Zastupování u soudu

Zastupování u soudu je procesní institut, který umožňuje účastníkům soudního řízení být v řízení zastupováni jinou osobou – obvykle advokátem, ale v některých případech i jinými subjekty. Možnost zastupování se liší podle toho, zda se jedná o civilní, trestní nebo správní řízení, a zda je zastoupení dobrovolné nebo povinné.

Zastupování u soudu v civilním řízení

Civilní soudy rozhodují o sporech mezi účastníky řízení a o osobním stavu (např. rozvod). Jednání u civilního soudu se řídí občanským soudním řádem. Nejčastější agendy civilních soudů je projednávání žalob na plnění, dále určovacích žalob a návrhů na předběžná opatření.

Civilní soud rozhoduje ve věci samé většinou rozsudkem a pokud jde o peněžitá plnění též platebním rozkazem. Proti rozsudku civilního soudu lze podat odvolání, a proti rozhodnutí odvolacího soudu dovolání.

V civilních sporech, tedy v řízeních o soukromoprávních věcech (např. spory o vlastnictví, náhradu škody, dědictví, rodinné právo), je zásadně možné být zastoupen.

Kdo může zastupovat?

  • Advokát – nejběžnější zástupce, který poskytuje právní pomoc na základě plné moci.
  • Jiná fyzická osoba – například příbuzný nebo jiná důvěryhodná osoba, pokud má právní způsobilost.
  • Člen statutárního orgánu – pokud jde o právnickou osobu (např. firma), může ji zastupovat jednatel nebo jiný oprávněný člen.
  • Odborová organizace – může zastupovat zaměstnance v pracovněprávních sporech.

Kdy je zastoupení povinné?

  • V řízeních u Nejvyššího soudu je povinné zastoupení advokátem

V běžném řízení není advokát povinný, ale jeho zastoupení může být výhodné kvůli odbornosti a zkušenostem.

Zastupování u soudu v trestním řízení

Trestní soudy rozhodují o vině a trestu osob za spáchané trestné činy. Jednání u trestního soudu s řídí trestním řádem. Advokáti vystupují v trestním řízení zpravidla jako obhájci nebo jako zástupci poškozených. Proti rozsudku trestního soudu lze podat odvolání, a proti rozhodnutí odvolacího soud též dovolání.

Trestní řízení se řídí přísnějšími pravidly, zejména s ohledem na ochranu práv obviněného.

Kdo může zastupovat?

  • Obhájce (advokát) – jediný, kdo může zastupovat obviněného v trestním řízení.
  • Zmocněnec poškozeného – poškozený (např. oběť trestného činu) si může zvolit zmocněnce, obvykle advokáta.

Kdy je obhájce povinný?
Tzv. nutná obhajoba platí například v těchto případech:

  • Pokud obviněnému hrozí trest nejméně 5 let odnětí svobody.
  • Pokud jde o mladistvého nebo osobu s omezenou svéprávností.
  • Pokud je obviněný ve vazbě nebo ve výkonu trestu.
  • Pokud probíhá řízení před Nejvyšším soudem.

Pokud si obviněný v těchto případech neobstará advokáta sám, soud mu přidělí obhájce ex offo.

Zastupování u soudů patří k tradičním agendám, kterým se naše advokátní kancelář věnuje. Pro zastupování u soudu je třeba znát několik právních předpisů, kterými se projednávání jednotlivých věcí řídí. V českém právním řádu se rozlišují čtyři typy soudů, civilní soudy, trestní soudy, správní soudy a ústavní soud.

Zastupování u soudu ve správním soudnictví

Správní soudy rozhodují zejména o žalobách proti rozhodnutí správních orgánů. Jednání u správního soudu s řídí soudním řádem správním. Proti rozsudku správního soudu lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Kdo může zastupovat?

  • Advokát – nejběžnější možnost.
  • Zmocněnec – jiná fyzická osoba na základě plné moci.
  • Daňový poradce – v daňových sporech může zastupovat klienta před správními soudy.

Kdy je zastoupení advokátem povinné?

  • V řízení před Nejvyšším správním soudem je nutné advokátní zastoupení.

Zastoupení u Ústavního soudu

Ústavní soud rozhoduje kromě jiného o ústavních stížnostech proti rozhodnutí soudů nebo správních orgánů. Při podání úsatvní stížnosti je povinné zastoupení advokátem.

Nabídka právní pomoci při zastoupení

Zastupování u soudu je v civilním a správním řízení většinou dobrovolné, zatímco v trestním řízení může být v určitých situacích povinné. I když právní zastoupení není vždy nutné, v praxi bývá výhodné, zejména v komplikovaných případech. Odborná pomoc advokáta zvyšuje šance na úspěch a pomáhá účastníkům orientovat se v právních postupech.

Zastoupení u soudů nejrůznějších typů je běžnou náplní naší advokátní kanceláře. Na začátku spolupráce je však třeba vyhodnotit, zda má smysl soud vůbec iniciovat nebo v něm pokračovat. Pokud máte zájem o toto posouzení, využijte naši on-line nabídku.

Při využití mimořádných opravných prostředků, kde je povinné zastoupení advokátem, je nutné posoudit, zda je možné tento institut vůbec využít. Právo stanoví zpravidla striktní podmínky, za jakých je možno tyto prostředky použít. Na posouzení těchto právních omezení jsme připravili tuto nabídku.