Vymáhání dluhů
Vymáhání dluhů začalo být i pro profesionály (čímž myslím advokáty a ne nějaké pochybné vymahače či různé inkasní agentury) poněkud méně přehledné. V právu sice platí právní zásada, že dluhy se mají plnit. Nicméně taky platí to, že se nic nemá přehánět. Někdy jsou dluhy poněkud uměle vyráběny a přifukovány pomocí nejrůznějších smluvních pokut a podobně. Nutno říci, že věřitelé nemusí být při vymáhání těchto dluhů úspěšní a soudy nezřídka žalobě na vymožení takového přifouknutého dluhu nevyhoví. Je tak třeba opravdu dobře rozvážit, co žalovat a co nikoli. K úspěšnému vymožení dluhu je však třeba nejen znalost práva, jakož i procesních předpisů, ale i určité zkušenosti, neboť soudní a exekuční praxe opravdu nevyhoví úplně všemu, byť se to může jevit na první pohled po právu.
Dluží-li Vám někdo peníze, zašlete nám dokumenty ohledně těchto dluhů naskenované na email: sekretariat@pravnipraxe.com nebo v kopiích na adresu JUDr. Michal Šalomoun, advokát, Bráfova tř. 52, 674 01 Třebíč. Zdarma posoudíme vymahatelnost Vaší pohledávky (dluhu) a nabídneme Vám podmínky, za jakých se advokátní kancelář ujme vymáhání dluhu (tedy kolik Vás budou právní služby stát.
Jsoud situace, kdy právně bývá situace jasná, problémy však činí dokazování skutkového stavu, tedy existence skutečnosti, kvůli které má dlužník povinnost zaplatit určitý dluh (např. zaplatit za odebrané zboží, vrátit půjčku). Nejnáročnější při soudním vymáhání dluhů je tak vlastně dokazování takovýchto skutečností. Pokud tedy existují na osvědčení těchto skutečností písemné dokumenty (např. smlouvy, směnky, uznání závazku), pak má advokát práci ulehčenou a může klientovi poskytnout i slevu na právní sluľby. Tyto dluhy se někdy v justiční praxi označují za nesporné, neboť z písemných dokumentů je zřejmé, že dlužník dluží věřiteli peníze).
Jako advokátní kancelář tak dáváme klientům lepší nabídku na vymáhání takových nesporných dluhů. Zaáleží samzřejmě na konkrétní domluvě, s určitou velkorysejší nabídkou je tak možné počítat při vymáhání těchto dluhů:
- dluhy z nezaplacené směnky nebo šeku
- dluhy zajištěné uznáním závazku (dluhu)
- dluhy vzniklé na základě smluv, jejichž vzory jsou k dispozici na stránkách www.pravnipraxe.eu)
- dluhy z nezaplacené kupní smlouvy uzavřené písemně
- dluhy z nezaplacené kupní smlouvy uzavřené ústně, kdy odběr zboží je zaznamenán na podepsaném předávacím protokolu
- dluhy z nezaplaceného nájmu na základě nájemní smlouvy
- dluhy z nevrácené půjčky (úvěru) poskytnuté na základě písemné smlouvy o půjčce (úvěru) nebo písemného potvrzení o převzetí peněz dlužníkem
- dluhy z nevyplacené mzdy nebo platu na základě písemné pracovní smlouvy
- dluhy z nevyplaceného odstupného při ukončení pracovního poměru
Při vymáhání jakýchkoli dluhů je třeba nejdříve zažalovat dluh na soudě, aby soud vydal rozhodnutí (rozsudek, platební rozkaz, směnečný platební rozkaz). V tomto rozhodnutí ukládá žalovanému povinnost zaplatit žalovanou částku a náklady řízení. Pokud žalovaný nezaplatí přisouzenou částku dobrovolně, je možné na něm vymáhat přisouzenou částku včetně nákladů řízení soudně. Mezi náklady řízení patří i odměna advokáta podle advokátního tarifu.
Klient zpravidla zaplatí advokátovi zálohu ve výši odpovídající předpokládanému rozsahu poskytnutých služeb (zpravidla 4-5 úkonů právní pomoci dle advokátního tarifu) a pokud se na soudě vyhraje a klientovi je přisouzena náhrada nákladů řízení, a žalovaný ji dobrovolně uhradí, vrátí advokát klientovi zálohu. Klient tak celý spor zazálohuje, a když to dobře dopadne, dostane celou zálohu zpět. Problémy nastávají tehdy, když žalovaný dobrovolně nezaplatí a v exekuci se nedaří po žalovaném dlužnou částku vymoci, pak advokát klientovi žádnou zálohu nevrací, neboť není z čeho.
Pokud Vám tedy někdo dluží peníze, nebojte se obrátit na naši advokátní kancelář, určitě pro Vás nějaké řešení najdeme. Za zeptání nic nedáte.
Před vlastním vymáháním je rovněž třeba zaslat dlužníkovi předžalobní upomínku, návod, jak na to, naleznete zde.
Pokud vás zajímá, jak dlouho vymáhání dluhu trvá, podívejte se sem.